Jak się zmotywowaćJak się zmotywować?

Dziś poznasz 3 proste sposoby na zmotywowanie siebie do pracy.

Jeśli należysz do osób, które czują się przeładowane pracą i często tłumaczysz się, że jak tylko poradzisz sobie z innymi zadaniami to możesz zająć się właśnie tym kolejnym, polecam Ci zastosowanie prostego zabiegu.

Otóż zdejmij wszystko z blatu biurka i przełóż w inne miejsce. Tak, by Twoje biurko na chwilę stało się całkowicie puste. Przedmioty z biurka możesz przenieść np. do kartonu, szuflady, szafki.

Natychmiast, po tej prostej czynności, która zajmie Ci dosłownie chwilkę zauważysz większą przestrzeń wokół siebie. I korzystając z tej czystej przestrzeni będziesz mogła/mógł skoncentrować się na bieżących zadaniach.

Z psychologicznego punktu widzenia ta sytuacja jest pomocna w dwojaki sposób. Po pierwsze angażując się w fizyczną czynność, masz wrażenie podejmowania działania – przecież faktycznie coś robisz. Dodatkowo czynność ta stwarza również iluzję natychmiastowego pozbycia się dużej ilości pracy. A o to przecież chodzi 🙂

Jeśli należysz do osób, które często odsuwają od siebie nieprzyjemne zadania mówiąc: „Najpierw skończę robić coś innego”, „Nie mogę się teraz do tego zabrać”, „Muszę mieć więcej wolnego czasu, żeby to zrobić” albo po prostu: „Zrobię to później” mam dla Ciebie propozycję przeprowadzenia takiego eksperymentu:

  • Zacznij od zapisania na kartce dokładnej godziny
  • Powiedz do siebie, że wszystko jest łatwe i przyjemne
  • Usiądź i wykonaj to zadanie – tak, właśnie to.
  • Wykonaj je za jednym zamachem – właśnie w ramach eksperymentu.
  • Kiedy skończysz, zapisz, ile czasu zajęło Ci jego wykonanie.

Proszę wybierz coś, co dawno odkładałaś/odkładałeś na później i zabaw się w powyższy eksperyment. Po jego wykonaniu już nic nie będzie takie same. Przekonasz się bowiem, że odkładana czynność była znacznie prostsza do wykonania i zajęła znacznie mniej czasu, niż myślałaś/myślałeś, że zajmie.

Dlatego następną czynność z listy będzie Ci znacznie łatwiej wykonać. Przypomnisz sobie bowiem jak było łatwo za pierwszym razem.

Jeżeli masz naprawdę dużo pracy i każde z zadań do wykonania wydaje się priorytetowym i czeka na wykonanie a Ty czujesz się po prostu tym wszystkim przytłoczona/przytłoczony, oto moja wskazówka dla Ciebie:

Proszę, podziel zadania do wykonania na mniejsze porcje.

Najpierw zrób listę wszystkich zadań do wykonania i określ dla każdego z nich przypuszczalny termin realizacji. Większe zadania możesz podzielić na etapy czasowe. Ważne, by zrobić listę na piśmie.

Dzięki temu nie tylko zauważysz ile czasu prawdopodobnie zajmie Ci cała praca, ale też będziesz mieć całe menu podzielone na mniejsze porcje i dania. Dlatego coś, co przedtem wydawało się zbyt duże do „przełknięcia”, teraz, podzielone na mniejsze porcje wydawać się będzie bardziej przystępne i zjadliwe 🙂

Poznałaś/poznałeś 3 sposoby na to, jak się zmotywować. Oczywiście temat jest ogromny i jest ich znacznie więcej.

Czy ty masz jakieś „tajne”, osobiste sposoby na zmotywowanie siebie do pracy? Jeżeli tak, to proszę podziel się nimi w komentarzu poniżej 🙂

Zostaw swój komentarz proszę :)